1.FC AZS AWF Katowice - strona nieoficjalna

Strona klubowa

Ostatnie spotkanie

1.FC AZS AWF KatowiceRolnik B. Głogówek
1.FC AZS AWF Katowice 8:0 Rolnik B. Głogówek
2014-06-07, 11:00:00
Stadion GKS`u Katowice ul. Bukowa 1
galeria »   relacja »

Wyniki

Ostatnia kolejka 18
LUKS Sportowa Czwórka Radom 1:1 ULKS Bogdańczowice
1.FC AZS AWF Katowice 8:0 Rolnik B. Głogówek
Wanda Kraków 3:0 LKS Czarne Świerklany
KKS Czarni Sosnowiec pauza
UKS Widok SP51 Lublin 0:2 AZS UJ Kraków

Najbliższa kolejka

Najbliższa kolejka 19

Ankiety

Co Waszym zdaniem trzeba zrobić,by na mecze 1.FC Katowice przychodziło więcej kibiców?

Logowanie

Statystyki

Brak użytkowników
zalogowanych i 2 gości

dzisiaj: 113, wczoraj: 172
ogółem: 1 527 679

statystyki szczegółowe

Wyszukiwarka

Mini-Chat

Musisz się zalogować, aby korzystać z mini-chatu.

Buttony

Sport.pl

O klubie

 

Ogólne dane o Klubie:

Rok założenia: 1905
Barwy: biało - czarne
Adres: 40-081 Katowice, Dąbrówki 13

Prezes: Maciej Iwańczuk

 

Trener: Witold Zając
Kierownik drużyny : Krzysztof Kowalski

Fizjoterapeuta : Maciej Mozes

 

FC Katowice, 1. FC Kattowitz (z niem: Erster Fussball-Club Kattowitz); znany również jako 1. FC, FC Katowice, FC Kattowitz - śląski klub piłkarski, najstarszy istniejący klub na terenach dzisiejszej Polski. Powstał w  1905 roku w  Katowicach w II Rzeszy Niemieckiej.Początki:

Klub powstał w 1905 roku po rozpadzie drużyny ''Frischauf Kattowitz'', która również dała początek klubom Diana Kattowitz i Germania Kattowitz. Za ojców klubu uznaje się dwóch braci: Emila i Rudolfa Fonfara. Początkowo FC Kattowitz było znane jako ''Preussen 05'' i pod taką nazwą został on pięciokrotnym mistrzem Górnego Śląska(górnośląskiej ligi): 1907, 1908, 1909 i 1913, a także w sezonie 1922. W 1922 roku, po plebiscycie na Górnym Śląsku i powstaniach śląskich, zakończyły się występy w niemieckich rozgrywkach, później przez następne 17 lat klub uczestniczył w rozgrywkach polskich (do 1939 roku kiedy Autonomiczne Województwo Śląskie wraz z Katowicami jako stolicą automatycznie podłączono do III Rzeszy. 1. FC  Kattowitz był drużyną mieszczańską, wspieraną przez drobny kapitał i pozostający głównie w rękach niemieckich. W zespole grali wyłącznie Ślązacy, niektórzy z nich słabo mówili po polsku.Lata 20. XX wieku

W latach 20. XX wieku 1. FC Kattowitz był jedną z najsilniejszych drużyn na Śląsku i w Polsce oraz jedną z silniejszych drużyn w Niemczech. W rozgrywkach niemieckich najpierw walczono o mistrzostwo swojego okręgu (w tym wypadku Górnego Śląska), później o mistrzostwo Południowo-Wschodnich Niemiec. Mistrz Południowo-Wschodnich Niemiec grał już systemem pucharowym play-off (16 drużyn) o mistrzostwo całego kraju. W sezonie 1922 FC Kattowitz zajął 3 miejsce w rozgrywkach południowo-wschodnich Niemiec. W 1922 roku po naciskach polskich władz administracyjnych nastąpiła zmiana nazwy, najpierw na ''I Klub Piłkarski'', ale później, po przegranej sprawie sądowej, na ''Erster Fussball-Club Kattowitz''. W pierwszym swoim występie w  (1927)w I lidze polskiej w 1927 roku drużyna ta wywalczyła |wicemistrzostwo Polski. W decydującym meczu katowiczanie przegrali z Wisłą Kraków 0:2. Wynik był wypaczony na niekorzyść Ślązaków przez sędziego Zygmunta Hanke z Łodzi. Opracowania takie jak "Kattowitz" Helmuta Kostorza przytaczają wypowiedź Hankego po latach, w którym sędzia przyznał się, że był pod politycznym naciskiem, "''bo nieszczęściem byłoby, gdyby niemiecka drużyna działająca w Polsce zdobyłaby mistrzostwo''". Wicemistrzostwo Polski było zasługą m.in. bramkarza Emila Goerlitza (pierwszego reprezentanta Polski z Górnego Śląska, obrońcy Eryka Heidenreicha (uważanego za jednego z najlepszych obrońców w Europie lat dwudziestych), napastnika Karola Kossoka (również reprezentanta Polski), Jerzego Goerlitza (który zdobył w tym sezonie 21 goli) oraz Tadeusza Geisslera (który zdobył w tym sezonie 19 goli. Eryk Heidenreich odmówił gry w reprezentacji Polski, bo nawet w najmniejszej części nie czuł się Polakiem. W następnym sezonie klub uplasował się w ekstraklasie na 5 miejscu (po rundzie wiosennej był wicemistrzem, aczkolwiek byłby pierwszy gdyby nie walkower w meczu z Warszawianką.Lata 30. XX wieku

Pod koniec lat 20. i na początku lat 30. klub wyraźnie osłabł, a efektem tego był spadek do śląskiej ligi okręgowej w 1929 roku (wówczas zwaną ''Klasą A'' a od 1931 ''Ligą Śląską''). W 1932 udało się piłkarzom 1. FC wywalczyć w niej pierwsze miejsce, co było równoznaczne ze zdobyciem tytułu mistrza (polskiej części) Górnego Śląska. W barażach o grę w ekstraklasie 1. FC rozegrał dwumecz ze zwycięzcą Kieleckiej Ligi Regionalnej - klubem Warta Zawiercie (oba mecze wygrane - 5:2 i 6:2) oraz dwumecz ze zwycięzcą Krakowskiej Ligi Regionalnej - klubem Podgórze Kraków (oba mecze przegrane - 1:2 i 1:3). W 1934 klub został ukarany grzywną za "prowokacyjne, antypolskie stanowisko.
Tego samego roku 1. FC dokonało sprzedaży swojego wychowanka - Ernesta Wilimowskiego do Ruch Chorzów - Ruchu Hajduki Wielkie za 1000 zł (odpowiednik 10 pensji listonosza) i rozegranie dwóch meczów Ruchu z 1. FC, z których dochód miał trafić do kasy katowiczan. W latach 1934-1945 w klubie grał Richard Herrmann, późniejszy reprezentant Niemiec. Klub zawieszono wczerwcu 1939 roku, gdyż w tym czasie grupował już środowiska niemieckie o skrajnie nacjonalistycznych sympatiach.Obecnie:

W grudniu 2006 roku miało miejsce pierwsze spotkanie założycielskie w celu reaktywacji klubu. 1. FC Katowice został zarejestrowany w sądzie 13 kwietnia 2007 roku i zgłoszony do Okręgowego Związku Piłki Nożnej(OZPN). Śląski Związek Piłki Nożnej (ŚZPN) przyjął klub w maju 2007 roku. Reaktywowany klub ma tak jak dawniej biało-czarne barwy i ten sam herb. Piłkarze i piłkarki klubu grają w strojach firmy ''ZINA'' (białe koszulki i czarne spodenki, rezerwowy strój jest cały czarny). Trenerem został Dariusz Wolny, były piłkarz GKS-u Katowice, w którym grał w latach 1991-1994 strzelając dla niego w ekstraklasie 30 bramek. W sezonie 2007/2008 dopuszczono drużynę męską do rozgrywek B-klasy. W klubie utworzono również drużynę kobiecą występującą w II lidze żeńskiej i drużynę juniorów grającą w Okręgowej Lidze Juniorów. Planowane jest także utworzenie szkółki piłkarskiej dla dzieci.

Drużyna żeńska ma za sobą jeden sezon występów w Ekstralidze, najwyższej klasie rozgrywkowej piłki kobiecej, a obecnie występuje w I lidze z nie małymi sukcesami.Sezon ligowy 2012/2013 drużyna 1.FC AZS AWF Katowice (teraz nosi taką nazwę,a AZS i AWF jest w nazwie dzięki współpracy właśnie z Katowickim AZS AWF) zakończyła na wysokiej trzeciej pozycji w tabeli ligowej, dzięki naprawdę tylko jednemu  "nieudanemu"meczowi, który zadecydował o tym, że nie udało się awansować.Po drodze piłkarki 1.FC AZS AWF Katowice w sezonie 2011/2012 zajęły 3 miejsce w Halowych Mistrzostwach Polski Juniorek, i w roku 2012 zdobyły Wicemistrzostwo Polski w Halowych Mistrzostwach Polski do lat 19. Za te osiągnięcia drużyna została doceniona przez włodarzy miasta Katowice i dnia 25.06.2013r uhonorowana przez Prezydenta Miasta Katowice, Pana Piotra Uszoka nagrodą dla wyróżniających się sportowców związanych z miastem Katowice.

 

Kibice

Wśród reaktywatorów i kibiców klubu są m.in. członkowie Ruchu Autonomii Śląska oraz kibice innych górnośląskich klubów piłkarskich. W założeniu klub ma łączyć osoby czujące się Ślązakami, niezależnie od poglądów, wiary czy kibicowania innemu klubowi piłkarskiemu.

Na meczach 1. FC Katowice obowiązują następujące barwy: białe, czarne, żółte i niebieskie (czyli oficjalne barwy klubu: białe i czarne, barwy Górnego Śląska: żółte i niebieskie oraz jednocześnie barwy Śląska: białe, żółte i czarne). Standardem na meczach 1. FC są przynoszone przez kibiców flagi Górnego Śląska o wymiarach 110cm x 70cm oraz duże kilkumetrowe transparenty. Okrzyki i przyśpiewki kibiców są głównie w języku śląskim, czasami z domieszką słów polskich i niemieckich.

źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/1._FC_Katowice

O Klubie 1FC Katowice

    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Najbliższe spotkanie

W najbliższym czasie zespół nie rozgrywa żadnego spotkania.

Reklama

Kalendarium

27

11-2021

sobota

28

11-2021

niedziela

29

11-2021

pon.

30

11-2021

wtorek

01

12-2021

środa

02

12-2021

czwartek

03

12-2021

piątek

Najnowsza galeria

1.FC vs Rolnik (07.06.2014)
Ładowanie...

Nabór do szkółki

 

 

Partner medialny1

Partnerem medialnym 1.FC AZS AWF Katowice został portal internetowy SPORTOWASILESIA.COM

Hospicjum Cordis

Miło nam poinformować, że wspieramy Katowickie Hospicjum Cordis. Wesprzyj i Ty swoim 1% podatku.

 

 

 

 

Partner techniczny

Miło nam poinformować,że naszym partnerem technicznym został sklep sportowy Vitasport z Katowic.

http://www.vitasport.pl/

Losowa galeria

Zgrupowanie kadry U-19 i mecz kontrolny z zespołem UJ Kraków
Ładowanie...

Zegar